Päis

Autorendi ABC: panime kokku praktilised soovitused, mida välismaal auto rentimisel tähele tasub panna

Reisile minnes on auto rentimine sageli kõige mõistlikum viis piirkonda avastada. Samas võib autot rentides ka endale valusalt keelde hammustada, kui teatud detailidele tähelepanu mitte pöörata. Käesolevaga oleme pannud kirja mõned soovitused, millele autot välismaal rentides tähelepanu pöörata.

Enne broneerimist

 • Pööra tähelepanu renditingimustele. Näiteks võib sealt tihti leida piirangud lubatud kilometraažile, pärast mida rakendatakse täiendavat tasu, mis ei ole üldse väike. Samuti vanuselise piirangu ehk alla 30-aastastele (mõnepool ka alla 26) juhtidele võidakse rakendada lisatasud ja alla 21-aastastele juhtidele autot isegi mitte rentida. Lisaks vaata üle kui palju on omavastutus avarii puhul ja mida kindlustus katab.
 • Jälgi, mis kellaaegadel on kontor lahti. Kui lennu saabumise ja kontori sulgemise vahe on väike ning lend hilineb, võid jääda autost tol õhtul ilma. Tagastamisel on tihtilugu võimalik auto parkida ja jätta võtmed postkasti, kui kontor on kinni. Aga mitte alati, seega tasub need detailid enne üle vaadata!
 • Võimalusel tasub eelistada pikemat rendiperioodi lühemale, sest päevahind kujuneb üldjuhul väiksemaks.
 • Reeglina lubatakse autot juhtida ainult ühel reisijal, kelle krediitkaardilt (mitte ajada segi deebetkaardiga!) võetakse maha tagatis kuni rendiperioodi lõpuni, mis võib ulatuda 4-kohalise summani sõltuvalt automargist. Teiste autojuhtide lisamine on üldjuhul lisatasu eest. Peab silmas pidama, et kui autot juhib keegi teine, kellel pole selleks õigust, võivad sellega kaasneda teatud riskid – näiteks kindlustus ei pruugi kehtida.
 • Auto tasub üldjuhul võtta ja tagastada samas asukohas – teise kohta või riiki jättes on hind märksa kallim. Tasub võrrelda rendihindasid nii lennujaamast kui mõnest asulast rentides, vahel on lennujaamas hinnad soodsamad, kui näiteks linnast rentides.
 • Vahendajate kaudu rentides on hind reeglina soodsam, kuid asjaajamine ja tingimused võivad olla nõudlikumad.
 • Kaalu läbi, kas soovid võtta automaat– või manuaalkäigukasti, viimane on sageli Euroopas soodsam. Samuti seda, kas võtta superkasko, mispuhul tagatist ja omavastutust ei nõuta, kuid selle hind võib olla ülemäära kallis. Rendiauto omavastust saad kindlustada ka reisikindlustsue raames paljudes Eesti kindlustusseltsides.
 • Kui soovid riigipiiri ületada, siis selle eest võidakse küsida lisatasu. Soojades riikides on konditsioneer autos tungivalt soovituslik.
 • Lennujaamast autot rentides tasub kellaajaliselt rendi alguseks võtta ajaline varu pärast maandumist sõltuvalt sellest, kui kaugel autorent lennujaamast asub. Võib juhtuda, et sinna tuleb lennujaamast eraldi sõita bussiga. Tagasiteel peaks varu olema samuti mitu tundi enne lendu, sest ka lennujaamas tasub olla juba vähemalt 2-3 tundi varem. Liiatigi – mida vähem tunde autot rentida, seda soodsam tuleb hind. Samas ei tasu hilineda auto tagastamisel, sest sellega kaasnevad trahvid.
 • Euroopa Liidu riikides peavad kõik alla 135 cm pikkused ja 36 kg lapsed reisima turvatoolis. Seega võib mõistlik olla väikeste lastega reisides turvatoolid ette broneerida või Eestist kaasa võtta.
 • Lõuna-Euroopas on soovitatav reeglina rentida väiksem auto, sest sageli on teed ja parkimiskohad kitsad ning navigeerimine seetõttu väikse autoga lihtsam. Samas tasub läbi kaaluda, kas neljakesi koos pagasitega väikse Fiati rentimine on pikema ringreisi puhul mõistlik.
 • Väljaspool Euroopat võib olla vajalik ka rahvusvaheline juhiluba. Sisuliselt on tegemist Eesti siseriikliku juhiloa tõlkega prantsuse, inglise, hispaania ja vene keelde. Seda väljastab Maanteeamet.
 • Enne rendifirma valimist googelda selle usaldusväärust ja hinnanguid. Isegi Euroopa Liidus leidub üksjagu rendifirmasid, kelle peamine eesmärk on klienti ninapidi vedada ja läbi selle raha teenida.
 • Vaata järgi, et broneeritavas majutusasutuses või selle lähedal on võimalik autot parkida.

Autorendifirmas kohapeal

 • Vajalik on esitada kehtiv autojuhiluba, pass/ID-kaart ja krediitkaart (mõndadel juhtudel sobib ka deebekaart).
 • Autorendifirmad kasutavad tihti ära seda, et inimesed on lennust väsinud ja tahavad kiiresti auto kätte saada. Kohapeal pakutakse erinevaid lisateenuseid nii kindlustuse, lisamugavuste kui ka näiteks autoklassi vahetamise osas. Reeglina on sellised lisateenused kallid ja tasub kaaluda nende mõistlikkust!
 • Leping ning igasugused kohapeal tehtavad muudatused tuleb väga täpselt üle lugeda enne allkirja andmist! Paljud, eriti soodsama otsa autorendifirmad, peidavad sinna segaselt sõnastatavaid lauseid, mis võivad hiljem minna kalliks maksma. Harvad pole ka juhtumid, kui suuliselt lubatakse üht, aga tingimustes on kirjas teine info. Küsimuste korral tasub kindlasti need kohe esitada ja vajadusel isegi paluda leping ümber sõnastada või kinnitada muul taasesitamist võimaldavas vormis, et mõlemad osapooled saaksid sellest ühtmoodi aru.
 • Pane tähele ka, et lepingus on hinnad üldjuhul kohalikus valuutas. Hea on teada valuutakursi vahet.
 • Auto kätte saades vaata see hoolega üle ning tee pildid ja vajadusel ka video nii seest kui väljastpoolt kogu auto ulatuses, et hiljem poleks autorendifirmal võimalust alusetult nõuda trahvi auto rikkumise eest. Pimedas kasuta taskulampi. Kontrolli üle rehvid. Tee selgeks, millise kütusega auto sõidab. Samuti vaata üle, et paak oleks sõidu kättesaamise hetkel täis, sest tagastama peab selle samuti täispaagiga, muidu ootab ees priske lisatasu.
 • Tee pildid ka auto alt nii palju või vähe kui võimalik – on tulnud ette juhtumeid, kus süüdistatakse klienti auto alla kriipsu või mõne vigastuse tekitamises.
 • Auto tagastamisel tasub küsida töötajalt paberil kinnitust, et auto on üle vaadatud ja sellega on kõik korras.
 • Enne tagastamist uuri välja, kas lennujaama lähedal on (ööpäev läbi lahti olevaid) tanklaid, kus saad autopaagi täis tankida. Seda tegemata jättes kaasneb kopsakas trahviraha.

Rendiautode hinnavõrdluse erinevate pakkujate juures leiad SIIT (Momondo).

Jätsime midagi olulist mainimata? Anna sellest kommentaarides teada!

Kommentaarid (1)

 1. Tegelikult oleks hea kaasa võtta , kas GPS seade või kasutada telefonis Google Mapsi, kuid juhul kui interneti ühendus on halb või kindluse mõttes oleks ka backup, siis saab kasutada offline kaarti näiteks OSMAND https://osmand.net/blog/osmand-android-4-1-released/ vajalik riik tuleb lihtsalt alla laadida ja saab otsida nii huviväärseid kohti, kui ka matkaradasid mida külastada.

Kommenteerimine on välja lülitatud.