Väldi halbu üllatusi enne reisi! Millele pöörata Covid-19 ajastul tähelepanu enne, kui lähed reisile?

Reisimine koroona-ajal on kindlasti detailiderohkem, kui see oli enne seda. Oleme kirjutanud kokku meelespea, millele enne reisi tuleks tähelepanu pöörata, et reis mööduks sujuvalt.

1. Registreeri oma reis Välisministeeriumi Reisi Targalt lehel, et ametivõimud saaksid Sind võimalikest reisipiirangutest teavitada

2. Kui teed reisikindlustust, siis veendu, et sellel oleks ka laiapõhjaline Covid-19 kaitse. See puudutab nii meditsiiniabikindlustust kui ka reisitõrkekindlustust. See on vajalik, et katta kulud näiteks juhul, kui haigestud välisriigis ja pead seetõttu karantiini või ravile jääma. Samuti on õigete kaitsetega kindlustusest abi, kui nakatud koroonasse Eestis ja ei saa seetõttu reisile minna.

3. Veendu, et Sul oleksid kõik nõuded täidetud, et sihtriiki/transiitriiki siseneda ja lennule pääseda. Tavapärane tingimus on negatiivne koroonatest (üldjuhul PCR meetodil test, vähematel juhtudel ka antigeeni test), vaktsineerimistõend (Euroopa Liidus asendab see üldjuhul negatiivset testitulemust) ja reisi eelnev registreerimine sihtiriigi/transiitriigi nõutud veebilehel.

Tagasi lennates võib samuti negatiivne koroonatest vajalik olla, sest seda nõuavad osad lennufirmad ja riigid, kus ümberistumine toimub. Aeg testile broneeri varakult ette, kuna järjekorrad on tihti pikad. Tee test nii vara kui võimalik ja lubatud, kuna PCR testi tulemused võivad aega võtta 24-48h. Paljudes riikides on väikelapsed testinõudest vabastatud, kuid see varieerub riigiti.

Nõuete ja piirangute kohta leiab infot Reisi Targalt veebilehel ja Euroopa Liidu ReOpen portaalis. Samuti tasub kõige aktuaalsemat infot küsida sihtriigi välisesindusest Eestis.

4. Kui sa oled hiljuti haiguse läbi põdenud või oled vaktsineeritud, siis võib see sind vabastada testimiskohustusest. Riigid aga suhtuvad vaktsineerimisse ja haiguse läbipõdemisse erinevalt, seega tasub kindlasti üle vaadata täpsed tingimused (sh kuidas enda vaktsineerimist või haiguse läbipõdemist tõendada)

5. Ära unusta, et enamus riike nõuab ka enne riiki sisenemist reisija registreerimist. Seda saab ja tuleb üldjuhul teha veebis. Järgnevalt mõnede populaarsete sihtriikide ja transiitriikide registreerimisnõuded reisijatele:

LÄTI – kõik Lätti reisijad (sh transiitreisijad, kellel on näiteks lennu ümberistumine Riias) peavad end registreerima lehel https://covidpass.lv/en.

KREEKA –  kõik Kreekasse reisijad peavad hiljemalt 24h enne saabumist täitma Passenger Locator Form’i.

HISPAANIA – vajalik on maksimaalselt 48h enne saabumist täita FCS-vorm, mis tuleb samuti esitada riiki sisenemisel või lennujaamas enne lendu.

KÜPROS –  täita tuleb Küprose lennupassi vorm onlines: Cyprus Flight Pass

ITAALIA – enne Itaaliasse sisenemist tuleb täita digitaalne Passenger Locator Form.

TÜRGI – kõik lennukiga Türki saabujad peavad täitma enne Türki suunduvale lennukile asumist veebilehel register.health.gov.tr vastava ankeedi. Ankeeti saab täita kõige varem 72h enne reisi.

BULGAARIA – prindi välja eneseriski deklaratsioon, täida ära ja võta reisile kaasa

6. Eestisse naastes tuleb täita piiriületaja ankeet (va kui tõendad haiguse läbipõdemist või vaktsineerimiskuuri läbitegemist), mida saab teha kõige varem 3 päeva enne lendu siin: https://iseteenindus.terviseamet.ee
Eestisse saabumisel rakendub 10-päevane liikumisvabaduse piirang neile, kes pole vaktsineeritud ega haiguse läbi põdenud ja tulevad Euroopa Liidu, Euroopa majanduspiirkonna ja Schengeni ala riigist, mille nakatumisnäitaja on üle 150 inimese 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul. Karantiiniaega saab lühendada negatiivse PCR-testiga.

7. Ära unusta, et lennukis on kohustuslik kanda maski! Pane ka tähele, et enamik lennufirmasid aktsepteerib FFP2 maske, riidest maskidega paljud lennufirmad pardale ei lase. Samuti on maski kandmine kohustuslik enamikes sihtriikides ja selle eiramine võib kaasa tuua rahatrahvi. Lennujaamas ole kohal tavapärasest veelgi varem ehk 2.5-3h enne lendu – erinevad protseduurid võivad aega võtta.

8. Enamik EL-i riike aktsepteerib Euroopa Liidu digitaalset COVIDI digitõendit, mida on vaja tõendamaks enda immuunsust. Pane tähele, et tõend kehtib 180 päeva ja seejärel tuleb seda uuendada. Loe lisa SIIT

NB! Eelolev info on indikatiivne ja võib ajas muutuda. Seega tasub oluliste punktide aktuaalsus enne reisi is veel üle kontrollida

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga