Avasta Eestimaad vol 5 – Sibulatee paneb suvele mõnusa punkti!

Suvi on jõudmas lõpusirgele, kuid sellest ei maksa lasta end heidutada, sest põnevaid üritusi, mis aitavad nelja seina vahelt välja saada, toimub veel üksjagu. Meie ühtekokku viies Eestit käsitlev artikkel räägib Sibulateest ja üritustest, mis veel enne sügise algust seal kandis toimuvad.

Sibulateeks kutsutakse piirkonda Peipsi järve kallastel – see on paik, mis ühendab rahvuseid ja tagab kultuurielamuse, mida kindlasti mujal Eestimaa pinnal ei näe. Sibulateeks võib pidada Peipsi järve äärset piirkonda, mis kulgeb Mustveest Varnjani ja on koduks sadu aastaid tagasi kiriku reformide eest pagenud vanausulistele, kes on suutnud oma juured sügavale Eesti ja Peipsi mulda istutada.

Augusti lõpus toimub iga-aastane Kallaste kala- ja sibulalaat Peipsi järve läänerannikul, mis tänavu leiab aset 29. augustil. Hommikul stardipaugu saav kala- ja sibulalaat kestab hiliste õhtutundideni. Avatud on kohapealsed õpitoad (kala fileerimine, käsitöö, sibulavanikute punumine) ja üritust saadab elav muusika. Lisaks toimub veel jalgpalliturniir ja õhtune programm koos mustkunsti show ja diskoga. Ühtlasi toimub samal päeval ka MuuseumiÖÖ, kus Sibulateelt on esindatud Alatskivi loss, Tubina muuseum ja Liivi muuseum. Ideaalne vaheldus perepäevaks, sõpradega aja veetmiseks või miks ka mitte üksinda uitamiseks.

Aga sellega ei saa veel suve lõppenuks lugeda! Septembri esimesel laupäeval Alatskivi vanavara laat, kus võib leida tõeliselt huvitavat kraami, sest asukoha poolest tuleb rahvast kohale igast ilmakaarest. Nüüdseks juba legendaarne vanavara laat toimub tänavu 14. korda ja kestab varahommikust hilise pärastlõunani.

Suvele paneb aga punkti toidugurmaanidele kohustuslik Sibulatee puhvetite päev 12. septembril, kus pakutakse head ja paremat Peipsi piirkonna köögist. Puhvetite päevale on oodata 21 toitlustajat, kus on esindatud nii sealsed koduaiad kui ka spetsiaalsete menüüdega toitlustuskohad.

Parim viis Sibulatee läbimiseks on jalgratta seljas – seda muidugi juhul kui ilmataat selleks sobivad tingimused on andnud. Kohapealt leiab võimalusi jalgratta rentimiseks – olgu selleks siis retrohõnguline või moodsama aja ratas. Kaasa tasub haarata ka käterätik, sest Peipsi järve vesi on veel septembriski suplemiseks piisavalt soe. Võimaluse korral soovitame ette võtta mitmepäevane külastus Sibulateele, sest selles omanäolises kultuuriruumis on mida näha ja kogeda!

Ja mis kõige tähtsam – arvestage tagasiteel piisava vaba ruumiga, et saaksite koju varuda legendaarset Peipsi sibulat, mis rikastab igat toidurooga!

Täiendavat lugemist Sibulatee kohta

 

Artikli juures kasutatud foto: Ahto Sooaru, visitestonia.com, visittartu.com

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga