Päis

Avasta Eestimaad vol 2 – Järvamaa loodus, teemapargid ja muuseumid pakuvad põnevust kogu perele!

Sel suvel tasub perepuhkust planeerides uurida kohalikke võimalusi ja avastada Eestimaa piirkondi, kuhu varem jõudnud ei ole. Seetõttu alustasime Eesti siseturismi tutvustavate artiklite sarjaga, et anda ülevaade põnevatest paikadest, kus tasub Eestis ringi vaadata. Välja oleme jätnud kõigile teada-tuntud kuurordid ja suurlinnad, et keskenduda veidi väiksematele pärlitele. Seekord teeme juttu Eesti südames asuvast Järvamaast, mis on täis avastamata pärleid, kuhu sel suvel sammud seada. Alustades looduskaunitest rabadest ja parkidest ning lõpetades kogupere elamusparkide ja muuseumitega.

Järvamaa loodus, teemapargid ja muuseumid pakuvad põnevust kogu perele!

Sõites Tallinna ja Tartu vahet, möödud ajaloolisest Paide linnast (kõigest 5km Mäost), mis pakub koos lähedal asetsevate turismiatraktsioonidega tegevust mitmeks päevaks. Paide vaieldamatult väärikaim vaatamisväärsus on Paide Vallitorn ning seal asuv Ajakeskus Wittenstein, kus ajamasin viib humoorikale rännakule läbi 8 korruse ja 8 ajalooperioodi. Hõrkusid maitseid pakub seal samas restoran Ajastute Toidud, kus muuhulgas saab proovida karuliha. Koos vallitorni ümber laiuva ajaloolise vallimäega, on tegu kogu perele põnevust pakkuva paigaga.

Paelinnas Paides terendavad igal nurgal erinäolised paeskulptuurid, külastada saab Arvo Pärdi muusikaaeda, mis hõlmab endas kaht Riho Kulla paeskulptuuri “Paesümfoonia” ja klaverikujuline “Loomingu läte”. Paide kesklinnast leiab Järvamaa muuseumi, mille hariv püsinäitus ja vaheldusrikkad ajutised näitused toovad nii põnevust kui uusi teadmisi.

Eesti kevadpealinn Türi asub Paidest vaid 15 km kaugusel ja pakub perele võimalust panna end proovile Türi Elamuspargis puude vahel turnides või Eesti Ringhäälingumuuseumis raadiosaadet tehes. Türi vallas Poaka külas saab kohtuda imearmsate alpakadega Wile Farmis. Teel Paidest Türile leiab Eesti Jalgrattamuuseumi, kus saab tutvuda enam kui 100 erineva jalgrattaga.

Kesk-Eestisse tulles ei saa ka külastamata jätta Müüsleri endisesse mõisaparki rajatud lõbusat Kilplaste teemaparki, Imaveres asuvat Eesti Piimandusmuuseumi ja Järva-Jaani Tuletõrjemuuseumit, mis pakuvad avastamisrõõmu kõigile pereliikmetele. Eesti tuntuima kirjandusklassiku Anton Hansen Tammsaare muuseumi leiab Vargamäelt. Lisaks on kohalikud uhked Kesk-Eesti mõisate üle, mida leidub Järvamaa eri nurkades. Eraldi tooksime välja Roosna-Alliku, Eivere ja Sargvere mõisa. Mainimata ei saa jätta ka Kirna mõisa, kus paikneb ka idülliline mõisakohvik.

Loodusturismi huviliste seas on hinnatud Järva vallas asuv rohkete laugaste ja maalilise ilmega Kakerdaja raba ning Endla kaitseala lääneosas asuv Norra-Oostriku allikate ala.

Kesk-Eesti on täis nii elamusi pakkuvaid eriilmelisi teemaparke, kui ka looduskauneid paikasid, mida külastades saab uusi teadmisi ja kogemusi.

Kus soovitame Järvamaal ööbida?

Kui otsid ööbimiskohta, mis pakub rohkemat kui ainult voodikohta, siis tooksime välja mõned soovitused. Majutus suvepuhkuseks Järvamaal tasub broneerida ette juba nüüd, sest paljud inimesed on otsustanud enda puhkuse veeta sellel suvel just kodumaal.

Paide SPA hotelli – hubase spaa ja 25 meetri pikkuse basseiniga hotell Paide kesklinnas, mis 2018. aastal läbis ulatusliku uuenduskuuri.

Hindreku talu – värskelt renoveeritud talukompleks Esna jõe ääres ehtsas külamiljöös.

Jäägri Villa – Kõrvemaal Albus asuv Jäägri Villa pakub majutust, suussulavaid toiduelamused ning võimalusivaba aja sisustamiseks. Ümberringi laiuv Kõrvemaa maastikukaitseala oma mitmekesise loodusega, mida kroonib Kakerdaja raba, loob võimaluse ihu ja hinge toitmiseks.

Veskisilla hotell – Türi külje all asuv hotell pakub suurel hulgal võimalusi vaba aja veetmiseks hobikardisõidust kuni kanuumatkade ja forellipüügini. Peale tegusat päeva saab lõõgastuda hotelli saunas.

 

Artikli autor on Eliis Õunapuu
Foto: Mart Sepp (visitestonia.com)