Vaata, millised 5 Itaalia linna väärivad külastamist aastal 2019!

Itaalia on üks nendest riikidest, mis väärib ikka ja jälle külastamist – rikkalik ajalugu ning maitsvad söögid ja veinid on küll korduvad märksõnad kirjeldamaks Itaaliat, kuid tegelikult on iga saapamaa linn erineva miljööga, mis räägib justkui oma loo. Lühikese nimekirja Itaalias toimuvatest üritustest aastal 2019. leiab artikli lõpust.

Bologna

Bologna oma isenäolise pruunika koloriidiga vanalinnaga on ülikoolilinn Põhja-Itaalias, mis tihtipeale reisikavast välja jääb, kui otsitakse sihtkohti Itaalias. Euroopa vanim ülikool asutati Bolognas 11. sajandil, seega lisaks tundegihõngulisele linnaelule, pakub see linnake palju silmailu oma arhitektuuri näol. Bologna kulinaaria on võrreldes Lõuna-Itaaliaga rammusam, seda tänu oma asukohast tingitud külmematele ilmadele. Aga kõik, mis söögilaual, viib keele alla – miks siis muidu Bolognat Itaalia delikatessipealinnaks kutsutakse. Suvekuudel toimuvad ülikoolilinnas palju erinevaid muusika- ja filmiüritusi. Bolognasse on mugav minna Milanost kas rendiauto, rongi või bussiga. Milanosse lennud Tallinnast broneeri SIIT

Vaade Bologna vanalinna tornist

 

Cagliari

Sardiinia saare suurim linn Cagliari on ideaalne rannapuhkuseks kõigile, kes hindavad ilusat loodust ja randasid. Selged sinised liivarannad, mida peetakse üheks ilusamateks Vahemeres, pikad promenaadid ja võluvad linnatänavad lihtsalt kutsuvad jalutama. Selle kõige keskmes on spordisõbral võimalik Cagliari jalgpallistaadionil Ragnar Klavani tegemistele kaasa elada. Kindlasti tasub tähelepanu pöörata kohalikule Sardiinia köögile, mis on küll Itaalia köögist mõjutatud, kuid millele on aegade jooksul erinevad maadevallutajad oma jälje jätnud. Näiteks kohalike lemmikpastade hulka kuuluv fregola pärineb Tuneesiast. Lisaks mereandidele, sea- ja lambalihale leiab Sardiinia köögis palju kasutust  juust – suppidest ja hautistest kuni magustoitudeni välja. Toidu kõrvale tasub kindlasti võtta üks krõbe Sardiinia leib (pane carasau), mida sardiinlased käsitsi küpsetavad. Maikuu esimesel päeval leiab aset iga-aastane püha Ephysiuse (Sant’Efisio) festival, mille raames toimuvad linnatänavatel erinevad pidustused. Edasi-tagasi lennud Riiast Cagliarisse broneeri SIIT

Vaade Sardiinia loodusele

 

Napoli

Vesuuvi vulkaani jalamil asuv Napoli on üks vanemaid linnu maailmas, mis on olnud järjepidevalt asustatud. Rikkaliku ajalooga linna tasub külastada igal kultuurisõbral ja toidugurmaanil ning miks mitte ka romantikul, et nautida Vahemere imelisi päikeseloojanguid. Napoli köögi suurimaks tõmbenumbriks on 19. sajandil leiutatud pitsa, mida peetakse just Napolis maailma parimaks. Kohalikud pitsameistrid on teinud pealtnäha lihtsast toidust peene kunsti. Maikuus, mil leiab aset Maggio dei Monumenti ehk monumentide maikuu, avatakse külastajatele suures osas tasuta paljud vaatamisväärsused ja ligipääsetavaks tehakse mitmed muidu avalikkusele suletud kohad. Juunis ja juulis leiab aset Napoli teatrifestival, mille raames mängitakse mitmeid etendusi ebatavalistes kohtades üle terve Napoli. Kui leiad veel aega, tuleks kindlasti külastada ajalooõpikutest tuntud Pompei linna, mis jääb Napolist ca 24 km kaugusele. Napolisse lendab Tallinnast mugavalt Lufthansa.

Sorrento piirkond kohe Napoli lähedal

 

Siena

Toscana maakonna  keskuse linnapilt koosneb paljuski keskaegsest arhitektuurist – kui päevad võiks Toscana veiniistandustes mööduda, siis hämaras õhtuvalguses jalutades lummab UNESCO maailmapärandisse kuuluv Siena vanalinn oma kummitusliku iluga. Nende “raekoja platsi”, Piazza del Campot, peetakse üheks Euroopa ilusaimaks väljakuks. Samuti asub Toscana maakonnas Sienast mõnetunnise sõidu kaugusel kuulus Pisa torn, mille ees poseerides on võimalik endast kohustuslik turistipilt jäädvustada. Novembri alguses toimub Fortezza Medicea kindluse müüride vahel  Sangiovese Purosangue veinilaat, kus kahest peamisest veinivärvist hoolimata, võtab valik silme eest kirjuks. Kohale tasub minna rendiautoga Milanost või Firenzest.

Vaade Toscana maastikule

 

Veneetsia

Kuna see paik on aegamööda merepõhja vajumas, tasuks maailma kõige romantilisemate linnade esiotsa kuuluvat Veneetsiat kindlasti oma reisisihtkohtade nimekirjas hoida. Iroonilisel kombel on Veneetsia ideaalne ära eksimiseks – ka kohalikud soovitavad GPSist loobuda, sest labürindina mõjuvas linnas, kus kitsaste tänavate vahel pole teinekord mobiililevigi, pole sellest suurt kasu. Varu aega mõnusaks ekslemiseks ja vajadusel küsi juhiseid kohalikelt. Veneetsia köök on pannud rõhku mereandidele, kombineerides neid pasta ja kohalikus keskkonnas kasvatatud riisiga – seega võib väita, et kõige autentsema risoto leiab just selles regioonis. Talveperioodil leiab aset Veneetsia karneval, mille pidustuste raames tasub maitsa fritolesid, mis meenutavad meie mõistes pontšikuid. Veneetsiasse lendab Tallinnast mugavalt Lufthansa.

Vaade Veneetsia peakanalile

 

Märkimisväärsed üritused ja sündmused Itaalias 2019. aastal:

  • 16. veebruar – 5. märts – Karnevali ja maskiballi pidustused (Veneetsia)
  • 1. mai – Sant’Efisio festivali pidustused (Cagliari)
  • Mai – Maggio dei Monumenti (Napoli)
  • Juuni – Juuli – Napoli Teatro Festival
  • 17. juuni –  14. august (ligikaudne aeg) – Euroopa suurim vabaõhu kino Piazza Maggiore väljakul (Bologna)
  • 1 . november – 3. november (eeldatav toimumisaeg) –  Sangiovese Purosangue veinilaat (Siena)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga