New York on üks kosmopoliitsemaid linnu maailmas, mis iseloomustab suurepäraselt Ameerika unelmat, mida nii paljud oma elu jooksul taga on ajanud. Käesoleva reisijuhi artikli räägime, miks tasuks ette võtta New Yorki reis ja mida see hoomamatult suur linn reisisõbrale pakkuda võib.
New Yorki ajalugu
Algselt 1624. aastal New Amsterdami nime kandnud linn (sel ajal veel asula) sai koduks sisserändajatele Hollandist. Seda aga ei jätkunud kauaks, sest 1664. aastal asusid britid linna juhtima ning Yorki hertsogi järgi sai New Amsterdamist New York, pärast mida hakkas piirkond märgatava kiirusega arenema. Nüüdseks on New York, hüüdnimega Suur Õun, Ameerika Ühendriikide suurim linn ja riigi majanduskeskus. Linn koosneb viiest linnaosast: Manhattan, Queens, Brooklyn, Bronx ja Staten Island.
Manhattanilt mere poole vaadates kõrgub üks kuulsamaid kujusid maailmas ehk Vabadussammas, ametliku nimega Liberty Enlightening the World. See ei ole ainult ikoon New Yorgis, vaid kogu riigis. Skulptuur oli kingitus prantslastelt, mis valmistati Prantsusmaal ja saadeti pärast seda USAsse. 46 meetri kõrgune monument avati novembris 1886.

Miks New Yorki reis ette võtta?
New York on vaieldamatult ka USA üks kultuurikeskusi: linn on täis muuseume, kinosid, teatreid, tipptasemel restorane ja kaupluseid. Samuti on linn kuulus oma lakkamatu ööelu poolest. Päevasel ajal kiirustavad pilvelõhkujate vahel finantskvartalite klaas- ja betoonkuristikes kogu päeva elegantsetes ülikondades mehed ja moodsates kostüümides naised nagu sipelgad. Tere tulemast Wall Streetile. Niisiis New York ei maga kunagi. See on unistuste linn – kiire edu ja suure raha lootuste linn, aga ka sügavate pettumuste linn.
Teine mitte vähem tähtis linna ikoon on pilvelõhkuja Empire State Building, mis on vähemalt 381 meetri (või 448,7 meetri, kui arvestada juurde veel antenn) kõrgune, kõrgeim hoone New Yorgis. Hoone, mis oli aastaküneid maailma kõrgeim, asub kuulsate tänavate Fifth Avenue ja West 34. ristteel. Ehitatud tüüpilise art deco stiilis, mis oli moes enne teist maailmasõda. Peamiselt tulevad külastajad torni vaateplatvormile, mis asub 86. korrusel, et heita pilk New Yorgi panoraamile. Enamik turiste kipuvad aga unustama, et hoones on umbes tuhat kontorit, kus töötab umbes 21.000 inimest.
Central Park on tuntuim park New Yorgis, ja võibolla et isegi kogu USA-s. See oli esimene maastikupark Ameerika Ühendriikides. Tuntud New Yorgi ikoon ja hea koht kuhu pageda linna saginast ja kärast. Pargi alal on mitmeid järvi, spordirajatisi ja paar tuntumat hoonet, sh kõrgelt hinnatud Metropolitan Museum.
Kellel aga süda põksub muusika järgi, on kohustuslik vaadata Broadwayl vähemalt ühte muusikali. Piletihinnad algavad ca kolmekümnest eurost ning elamus on garanteeritud.
New York on põnev koht, mis meelitab külastajaid üle kogu maailma, kes tulevad, et näha võimalikult palju ühe korraga. New Yorki peetakse maailma teelahkmeks ja selle vaatamisväärsused peegeldavad linna rikast kultuurilist ajalugu. Kindlasti soovitame külastada Ellis Islandi, et näha kus sisserändajad tulid Ameerikasse. Külastada tasuks ka New Yorgi Chinatowni, mis on justkui pilguheit Aasia rikkalikele mõjudele, või veeda hoopis õpetilik päev Ameerika Riiklikus Ajaloomuuseumis.
Manhattanist eemal asub Brooklyn Heights pakub aga hoopis teist laadi võlu. Väikeste eesaedade taga pakuvad liivakivist ja tellistest villad piki munakivisillutistest tänavaid ja rohetavaid alleesid ootamatult rahulikku oleskelu. Allpool, Brooklyni promenaadil libiseb pilk kaugele üle East Riveri pilvelõhkujate poole, mis siitpoolt näivad nagu ebatõelise etenduse grandioossed kulissid.
Millal New Yorki külastada?
See kõik sõltub reisijast ja üldiselt tasub New Yorki külastada aastaringselt. Sageli tehakse otsus soodsate lennupiletite põhjal. Aprill-juuni (10-25c) on vähem rahvahulkasid kui suvisel tipp-ajal ja Central Park on juba õitsemas. New York on tuntud ka oma jõulumaagia poolest – talvekuudel on Rockefelleri keskuse jõulukuuse ees iga-aastaselt avatud uisuplats Times Square Balli pidustused aastavahetusel toovad kokku suure rahvahulga.
Muu kasulik info
New Yorki ja nagu teistes USA linnades on jootraha jätmine tavapärane. Nt restoranides ja baarides jäetakse hea tahte kohaselt lisaks arvele 15-20% jootrahaks. Kiirrestoranides nagu McDonald’s, KFC jt pole jootraha jätmine tavapärane. Kohvikutes üldiselt jootraha spetsiaalselt jätma ei pea, kuid viisakas on jätta dollar või kaks leti peal asuvasse jootraha purki.
New Yorkis on 2 lennujaama – John F. Kennedy rahvusvaheline lennujaam (JFK) ja LaGuardia lennujaam (LGA). Ümberistumisega saab Tallinna Lennujaamast New Yorki lennata paljude lennufirmadega, sh SASi, Finnairi, Lufthansa, SWISSi ja KLMiga. Vaata reisidiilide reisipakkumisi meie kodulehel ja leia soodsad lennupiletid unelmate maale ehk Ameerika Ühendriikidesse.