Päis

Müncheni reisijuht – Oktoberfesti pealinn Bavaarias

München on maailmakuulsa Oktoberfesti pidustuste sünnilinn. Seekordses reisijuhi artiklis teeme juttu, mida on veel sellel Bavaaria linnal lisaks pakkuda ja miks tasuks ette võtta just Müncheni reis. Samuti anname infot, kust leida lennupiletid Münchenisse.

Müncheni ajalugu

München on suuruselt kolmas linn Saksamaal – Berliini ja Hamburgi järel. Et München tänapäeval nii kaunilt särab, mida kõik meelsasti kinnitavad, ei ole ainult kuningas Ludwigi teene. Juba 17. sajandil olid Wittelsbachi kuurvürstid teinud Münchenist barokse kunstiime. Tänu silmapaistvale ehitusmeistrile kerkis muinasjutuline Nymphenburgi loss, ja särava Theatineri kirikuga öeldi merci kroonprintsi sündimise auks.

Rokokoostiili ehitusmeistrid kui kõrgeima kunsti kummardajad püstitasid lõpuks oma meistriteosed, nii et München on tänapäeval ka kaunis rokokoo kants, mille eredaimad näited on Asamai kirik, St. Anneni kirik ja Amalienburgi loss. Kuningalossiansambli tuntumaid juurdeehitisi on kuulus Cuvilliés-Theater – punakuldne kaunitar, mis taas oma endises hiilguses särab Müncheni kesklinnas.

Müncheni reis
München

Miks Müncheni reis ette võtta?

Kus mujal on nii suuri õlleaedu, et neisse mahutaks terve väikelinna? Müncheni üks kaubamärkidest on elurõõm ning nauding, aga lõbu on ju aadli ülim elulaad. Münchenlastele tuleb kasuks kahtlemata linna atraktiivne asukoht: Isari jõgi on talle erakordselt seltsiv kaaslane. 14 kilomeetri pikkuselt lookleb jõgi läbi rohelise Müncheni ja teeb Inglise aiale reveransi. Et München on elukohana nii ihaldatud, siis selles on ilmselt „süüdi” vaba aja veetmise võimalused: Inglise aed oma kahesaja-aastaste puudega, Monopterose päikesetempliga ja avarate muruplatsidega võimaldab puhukse veeta otse keset linna. Toiduainete turg meenutab valikorohkuselt Itaalia turgu või on sellest et isegi parem; siin on võimalik osta kõike alates maitsvatest Baieri vorstidest ja lõhnavatest leibadest kuni meetripikkuste rõigasteni. See kõik on tüüpiline just Münchenile. Schwabing, endine kunstnike kogunemispaik, on atraktiivne linnaosa, mis oma kõrtside ja väikeste kauplustega tõmbab ligi mitte ainult üliõpilasi, vaid ka eliiti.

Baierimaa pealinnas asub lõik oluline tihedalt koos. Rahulikult jalutades võib minna uusgooti stiilis raekoja juurest läbi vanalinna, uudistada Frauenkirchet ja selle kahte 99 meetri kõrgust torni ning lasta end pimestada tema hilisgooti särast. Mitte kaugel Marieni väljakult asub barokkstiilis Theatinerkirche.

Müncheni luksustänavate seas mängib erilist rolli Maximiliani tänav. Omaette maailma moodustavad mõlemad pildigaleriid, mis on linna 50 muuseumi seas otsekui primadonnad. Teatrisõpru teenindatakse samuti hästi: Münchenis on rohkem mängupaiku kui paljudes teistes Saksamaa linnades. Müncheni vanalinn sai teise maailmasõja ajal küll kõvasti kannatada, kuid tänapäeval on seda üsna raske märgata.

Ja lõppude lõpuks toimub toimub just siin kogu maal armastatud Oktoberfest! Oktoberfesti peetakse maailma suurimaks festivaliks. Münchenis on sellenimeline õllefestival iga-aastaselt aset leidnud juba aastast 1810 ning erinevate ajaloosündmuste tõttu on üritused ära jäänud ainult ca veerandsajal korral. Oktoberfest alustab tavaliselt septembri lõpust ja kestab oktoobri esimese nädalani. Nii pikkade traditsioonidega Keskmiselt külastab õllefestivali 6 miljonit inimest, ära juuakse 5 miljonit liitrit õlut ja nahka pistetakse 200 000 saksa vorstikest. Festival toimub suurtes õlletelkides, kus esinevad õllelaulu-ansamblid. Tavaprogrammi järgi algab Oktoberfest laupäeval piduliku paraadiga läbi linna, pühapäeval esinevad brass-ansamblid.

Ja kui juba Münchenis olla, tasub teha väljasõit ka Neuschwansteini lossi, mida peetakse üheks kanimaks kogu maailmas. Loss oli ka aluseks Walt Disneyle, kui ta planeeris DIsneylandi Tuhkatriinu lossi.

Kindlasti tasub käia ka kohalikus õllekeldris, et juua nisuõlut ja süüa weisswursti. Linna kuulsaim õllelokaal on Hofbräuhaus, kust leiab melu ja muusikat eest igal nädalapäeval pea igal kellaajal.

Spordihuvilised võivad aga väisata mõnda Müncheni Bayeri mängu või teha eksursiooni Bayeri koduväljakul Allianz Arenal või hoopis olümpiastaadonil, mis võõrustad 1972 aasta mänge.

neuschwanzstein
Neuschwanzsteini loss Müncheni lähedal

Millal Münchenit külastada?

Münchenit tasub külastada aastaringselt, sest kultuurirohkes linnas toimub läbi aasta erinevaid festivale ja sündmusi. Kevadel hakkab loodus vaikselt tärkama ning aset leiab Frühlingsfest ehk kevadine festival, mida peetakse n-ö mini-Oktoberfestiks. Inglise aed pakub silmailu kõige rohkem suvel ja sügisel, mil lehed hakkavad langema. Septmebri keskel algab ka juba jutuks tulnud Oktoberfest, kuhu laud tasub broneerida aga juba kevadel. Talvekuudel toimuvad erinevad jõulumeeleoluga üritused, sh Müncheni jõuluturud (jah, linnas on kümneid jõulutuge erinevas suuruses).

Kliima Müchenis on pehme, seega mõnusalt kevadised ilmad algavad juba märtsis ja suvesooja saab nautida tavaliselt oktoobri alguseni.

Muu kasulik info

Saksamaal reisides pane tähele, et enamik poode on pühapäeviti kinni, seega ära jäta enda reisi sisseostusude päeva pühapäevale.

Tallinna lennujaam ja Müncheni lennujaam (MUC) on regulaarselt otseühenduses airBalticuga ja Lufthansaga (2025 aasta seisuga). Müncheni ühistransport (metroo, rong, bussid ja trammid) on tuntud oma saksa kvaliteedi poolest, mis teeb linnas ringi liikumise märksa mugavamaks ja soodsamaks võrreldes sõidujagamisteenuste äppide ja taksodega. Hoia ennast kursis reisidiilide reisipakkumistega ja leia soodsad lennupiletid Saksamaale.